Det är time för den sista matchen innan sommarupphållet i division 3. Serien har precis vänt och Åmål tar emot Skoftebyn. Lagen spelade mot varann för en vecka sen i Skoftebyn och matchen slutade 0-0. Räkna med att firma Johannesson/Gashi stänker in ett par idag.

  • Match: IFK Åmål – Skoftebyns IF
  • Serie: Division 3 Nordvästra Götaland
  • Speltips: IFK Åmål
  • Odds: 2.00 @ Nordicbet
  • Insats: 6/10 units
  • Spelstopp: 19.00

Jag kommer fortsätta tjata om Åmål och deras två anfallare David Johannesson och Valon Gashi. De är förmodligen seriens bästa anfallare och det är en stor andledning varför Åmål ligger där dom ligger. Johannesson är en måltjuv som är stor och snabb. Gashi är en tekniker och en kille med fin speluppfattning. Åmål kommer till matchen med full trupp och då ska man oavsett vad man möter vara seriens bästa lag. Tjatade redan förra säsongen om laget, men då lyckades de aldrig fullt ut. Nu verkar de dock bestämt sig för att ta steget uppåt i systemet, och de har spelat ut motståndare efter motståndare. Johannesson och Gashi har nu gått mållösa i två matcher i rad, och jag LOVAR att någon av dem gör minst en balja ikväll.

Skoftebyn ligger bara ett ynka poäng bakom Åmål i serien, men har en betydligt sämre målskillnad. Båda lagen är relativt jämna truppmässigt med liten fördel för hemmalaget. Den stora skillnaden är Åmåls duktiga forwards. Spetskompetensen är viktig och där är Åmål hästlängder före. Skoftebyn saknar fortfarande 2 ordinarie, men dessa har varit borta tidigare. De får även tillbaka en spelare, men han ska inte ingå i startelvan. Startar också med en forward som gör sin första start för säsongen.

 

TABELLEN

TabellTotaltHemmaBorta
LagSVOFGM-IMDPSVOFGM-IMDPSVOFGM-IMDP
IFK Åmål1164128-101822532013-5811632115-51011
IFK Fjärås1171319-13622540111-471263128-9-110
Skoftebyns IF1163217-71021632111-471153116-3310
Edet FK1152418-21-31753029-10-1962229-11-28
Kållered SK1152416-19-31763039-90952217-10-38
Stenungsunds IF1143419-12715622210-55852129-727
Melleruds IF1143428-26215622217-1258521211-14-37
Tölö IF1143425-24115512211-925631214-15-110
Ahlafors IF1134410-15-51362227-9-2851223-6-35
IFK Trollhättan1132619-25-611511311-15-4462138-10-27
KF Velebit1123611-22-11950234-12-8262137-10-37
Göteborgs FF1112813-29-16561144-12-8450149-17-81

 

Vi hoppas att Åmål löser detta. Jag säger 3-1 till IFK. Jag går in medelhårt på denna med 6/10 units.

Följ oss gärna på twitter @spelaspelse och mig @HedenskogH

Lycka till!

/Heden