Bwin.Poker planerar att sälja sitt pokernätverk Ongame till Amaya Gaming Group Inc innan året är över, och spelarna hos Bwin Poker kommer att flyttas från Ongame till PartyPoker.

Ongame är ett av de mer hårdtrafikerade pokernätverken, men Bwin.Poker har försökt bli av med det ända sedan mitten av förra året. I februari 2012 meddelades det att Shuffle Master skulle köpa Ongame för €19,5 miljoner, men i juni drog sig Shuffle Master ur affären med hänvisning till juridisk osäkerhet i USA och försämrad marknad i Europa.

Nu verkar det som att det istället blir Amaya Gaming som tar över Ongame. Exakt vad de planerar att göra med nätverket har inte offentliggjorts, men det verkar som att de är intresserade av att ge sig in på marknader där nätpoker nyligen legaliserats och reglerats.

”Förvärvet av Ongame stärker Amaya Gamings produktportfölj och förvandlar Amaya till en ledande leverantör av spelplattformar,” säger Amaya Gamings VD David Baazov. ”Ongames plattform går att expandera, är beprövad och säker, och är mycket lämplig för att snabbt tas i bruk på nya reglerade marknader.”

Amaya kommer att betala €10 miljoner för Ongame, vilket är betydligt mindre än de €19,5 som Shuffle Master erbjöd förra året. Det finns dock en klausul i köpeavtalet som kan ge Bwin.Party upp till €10 miljoner extra – förutsatt att nätpoker legaliseras i USA inom fem år. Exakt hur mycket extra pengar det blir för Bwin.Party beror på hur många delstater i USA som legaliserar nätpoker och hur många människor som omfattas av legaliseringen.

Exempel på pokerrum som ingår i pokernätverket Ongame är Betsson Poker, Betfair Poker, Betsafe Poker, Paf Poker och Bwin:s eget pokerrum. Innan försäljningen av Ongame genomförs tänker dock Bwin flytta sina spelare från Ongame till Bwin.Partys pokersajt PartyPoker som därmed kommer att öka sitt redan höga medlemsantal ytterligare. Om de forna Bwin Poker-spelarna kommer att trivas hos PartyPoker eller söka sig till andra pokerrum återstår givetvis att se.

”Försäljningen av Ongame följer vår strategi, särskilt som vi närmar oss lanseringen av vår enskilda, specialgjorda plattform om några månader,” säger Bwin.Partys verkställande direktörer i ett gemensamt uttalande. ”Vi tror att Ongame kommer passa in bra hos Amaya Gaming och gå en strålande framtid tillmötes.”

Trafikstatistik från PokerScout den 1 oktober 2012

#Nätverk / PokerrumSpelare vid kontantbordenTopp för de senaste 24 timmarnaGenomsnitt för de senaste sju dagarna
1PokerStars (pokerrum)132243889622000
2Ipoker (pokernätverk)127647782700
3PartyPoker (pokerrum)125558932650
4888Poker (pokerrum)125334102050
5Ongame (pokernätverk)93542241680
6PokerStars.it (pokerrum)42133801640
7Winamax.fr (pokerrum)41041161580
8Microgaming (pokernätverk)67227421440
9PokerStars.es (pokerrum)52929631420
10PokerStars.fr (pokerrum)46729391260